Çfarë do të ndodhë me Lionel Messin teksa përgatitet të largohet nga Barcelona?


Qëndrimi i Lionel Messit në Barcelonë duket se ka përfunduar pasi gjigantët spanjollë njoftuan se rregulloret e LaLiga e penguan atë të nënshkruante një kontratë të re.

Këtu, ne hedhim një vështrim se ku mund të përfundojë krijuesi i Argjentinës.

Manchester City

Pep Guardiola (majtas) gëzoi sukses me Lionel Messin në Barcelonë. Foto: Nick Potts / PA

Messi tashmë ka një lidhje të fortë me menaxherin e City Pep Guardiola nga koha e tyre së bashku në Camp Nou.

Ndërsa City duket se do të jetë më në gjendje të përputhet me kushtet personale të Messit, ata tashmë kanë blerë Jack Grealish nga Aston Villa këtë verë dhe thuhet se po synojnë kapitenin e Anglisë, Harry Kane.

Paris St Germain

A mund të jetë Neymar gati për një ribashkim me Lionel Messin në Paris? Foto: Adam Davy / PA

Gjigantët francezë janë një klub tjetër që nuk ka gjasa t’i rezistojë një pakete të madhe pagash për të arritur një nënshkrim të tillë, i cili do të rriste të ardhurat e marketingut në të gjithë botën.

Rilidhja me ish-shokun e Barcelonës, Neymar, do të ishte një barazim tjetër, si dhe do të ndihmonte në zhvillimin e talenteve të sulmuesit francez Kylian Mbappé.

Liga kryesore e futbollit

David Beckham bëri një ndryshim të profilit të lartë në MLS pasi u largua nga Real Madrid në 2007. Foto: PA File

Messi mbushi 34 vjeç në qershor, një moshë në të cilën disa lojtarë të profilit të lartë mund të mendojnë për një lëvizje në Shtetet e Bashkuara për të ndjekur lojtarë si David Beckham dhe Zlatan Ibrahimovic në Main League Soccer.

Messi do të ishte, pa dyshim, emri më i madh që do të shkelte ndonjëherë në MLS nëse do të bënte një lëvizje të tillë.

Newell’s Outdated Boys

Messi filloi në klubin Rosario kur ai ishte gjashtë vjeç dhe ata vazhdojnë të zënë një vend të veçantë në zemrën e tij. Sidoqoftë, ndjenja paguan shumë në futboll, dhe shanset për t’u kthyer në atdheun e tij duken të pakta, dhe Newell’s ka të ngjarë të ketë një kohë të vështirë për të përmbushur kërkesat e pagës së Messit.

Barcelona

Në deklaratën e tyre, e cila bëri bujë në botën e futbollit të enjten në mbrëmje, gjigantët katalanas ishin të kujdesshëm për të nënvizuar se si klubi ashtu edhe lojtari kishin arritur një marrëveshje që Messi të qëndronte, por ishte parandaluar të përfundonte vazhdimin e kontratës “për arsye ekonomike dhe pengesa strukturore” të LaLiga.

Nëse, për ndonjë arsye, ato pengesa tejkalohen, Messi mund të veshë përsëri fanellën me numrin 10 të Barçës këtë sezon.

Source connection