Shokët e skuadrës së Luanëve ‘nuk kanë dyshim’ Alun Wyn Jones është gati për veprim


Jack Conan beson se kapiteni i Luanëve Britanikë dhe Irlandezë, Alun Wyn Jones, tashmë ka “vënë në shtrat” ​​çdo dyshim në lidhje me shërimin e tij të jashtëzakonshëm nga dëmtimet.

Hajmali i Uellsit Jones do të fitojë kapakun e tij të 10-të të Testit të Luanëve në hapjen e serive të së Shtunës kundër Afrikës së Jugut, vetëm katër javë pasi zhvendosi shpatullën e tij.

Bllokimi me përvojë e ka kthyer dëshpërimin nga një turne i shkatërruar në një rikuperim mbresëlënës dhe ka treguar gatishmërinë e tij për raundin e parë të fundjavës kundër kampionëve të botës Springboks.

Alun Wyn Jones në aksion kundër Stormers (Steve Haag / PA)

Dhe numri tetë i Irlandës Conan përshëndeti kthimin e shokut të tij të Luanit në veprim si një nxitje të madhe për turistët.

“Nga mënyra se si shërohem nga gjërat, do të isha akoma në hobe, kështu që luaj me të drejtë”, bëri me shaka Conan.

“Shtë një dëshmi se sa profesionist është, sa mirë kujdeset për veten e tij.

“Dhe unë mendoj se të gjitha dyshimet që ai do të kishte qenë u zgjidhën plotësisht kur ai erdhi nga pankina ditën tjetër kundër Stormers, me ndikimin fizik që ai kishte që nga fillimi.

Jack Conan, në foto, do të fillojë në numrin tetë për Luanët Britanikë dhe Irlandezë në provën e parë të së Shtunës kundër Afrikës së Jugut (Steve Haag / PA)

“Kështu që nuk ka dyshim se ai do ta rikthejë atë gjatë fundjavës.

“Ai është një njeri që udhëheq nga përpara, si me veprime, ashtu edhe me fjalë. Dhe unë mendoj se të gjithë janë të ngazëllyer për të parë se çfarë sjell ai “.

Conan ka fituar dremitjen në numrin tetë, duke u bashkuar me Courtney Lawes dhe Tom Curry në një vrapim të ekuilibruar me radhë.

28-vjeçari pranoi se edhe në janar, një vend i Luanëve nuk ishte askund afër qëllimeve të tij të ragbisë për 2021, duke pasur parasysh betejat e tij të gjata me lëndime.

Conan u detyrua të linte Kupën e Botës 2019 me një dëmtim në këmbë dhe që prej asaj kohe i është dashur të merret me probleme në qafë.

Por ylli i Leinster është rikthyer në gjendje të plotë dhe formën kulmore, dhe tani ai është i etur për të filluar nga e para.

“Luanët nuk ishin përfundimisht në listën time të kovave në janar, duhet të them,” tha Conan.

“Në atë fazë kishte të bënte me kthimin në formë dhe mosmarrjen e këtyre pengesave të vazhdueshme.

Jack Conan shënon një provë kundër Stormers (Steve Haag / PA)

“Kështu që nuk po projektoja shumë përpara, ishte një goditje çdo ditë kur bëhej fjalë për mendësinë.

“Dhe Luanët nuk ishin në krye të listës sime, larg asaj vërtet!

“Do të thotë shumë të jesh këtu tani, dhe të shohësh prapa për të parë të gjithë punën e vështirë që kanë bërë njerëzit përreth meje, sa më kanë ndihmuar mua dhe sa u kam borxh atyre.

“Ai ka pasur shumë ngritje dhe ngritje që nga Kupa e Botës, rruga këtu nuk ka qenë gjithmonë e lehtë, por padyshim që ia ka vlejtur.

“Shikoni, padyshim që kam pasur një dëmtim të keq në Kupën e Botës 2019 dhe nuk mund ta vendosja rezultatin që do të më pëlqente në atë fushatë.

“Kështu që nuk pata një shans për të luajtur deri në fund të gushtit 2020 për shkak të pandemisë dhe gjithçkaje tjetër. Pra, ishte paksa një mënyrë shqetësuese për t’u kthyer në lojë.

“Dhe madje që nga ajo kohë unë kam pasur disa përplasje, ankesa dhe pengesa, por për unwanted fat të mirë muajt e fundit, dhe shpresojmë javët e ardhshme, ata do të jenë pa dëmtime dhe do të më ndihmojnë të luaj një regbi të mirë.”

Resource website link